ut


American LaMancha
Breeders Association

 

 

 

 

2018 District 8 Specialty Show
Lost Valley Dairy Goat Association
06/02/18 ~ Chino, CA
Judge ~ Dustin Noble

Senior Doe Show

Yearling Milkers ~ 7
1.  Blue Moon Ranch LD Jackie O
Sharon Hittner
2. Argonne's C. Arwen Audrey Greenwood
3. Blue Moon Ranch BF Jedi Sharon Hittner
Two Year Olds ~ 5
1. Argonne's GK Summer Solstice
Audrey Greenwood
2. Jen-Mae-Ka Kids Valero Elise McKinsey
3. Elise DBL Eagle's Hestia Elise McKinsey
Three Year Olds ~ 5
1. Blue Moon Ranch LD Fiona
Sharon Hittner
2. Rockin-CB KR Fusion Audrey Greenwood
3. High-Tor Florentine Leslie Diaz
Four Year Olds ~  1
1. Argonne's Claudia
Elise McKinsey
Champion Challenge ~ 4
1. SGCH Lucky*Star's TA Belize
Sharon Hittner
2. Blue Moon Ranch Fiona Sharon Hittner
3. GCH Argonne's Iris Audrey Greenwood

Grand Champion Senior Doe: Blue Moon Ranch LD Fiona
Sharon Hittner ~ Blue Moon Ranch

Reserve Grand Champion Senior Doe: Argonne's GK Summer Solstice
Audrey Greenwood ~ Argonne's

Best of Breed:  SGCH Lucky*Star's TA Belize
Sharon Hittner ~ Blue Moon Ranch

Best Udder of Breed: SGCH Argonne's Iris
Audrey Greenwood ~ Argonne's

Junior Doe Show

Junior Kids ~ 3
1. Elise DBL Eagle's Karma
Elise McKinsey
2. Feltet Drommer JH Kono Addy Sorbo
3. Feltet Drommer JH Kix Addy Sorbo
Intermediate Kids ~ 9
1. High-Tor Kandor
Leslie Diaz
2. Blue Moon Ranch BJC Karly Sharon Hittner
3. Blue Moon Ranch BJC Kasey Sharon HIttner
Senior Kids ~
1. Argonne's Nights on Broadway
Audrey Greenwood
2. High-Tor Kismet Leslie Diaz
3. Elise DBL Eagle's Karpo Elise McKinsey
Dry Yearlings ~
1. Elise DBL Eagle's Jinx Elise McKinsey
2. Argonne's Persephone Audrey Greenwood
3. Blue Moon Ranch BH Jubilee Karen Cazares

Grand Champion Junior Doe: High-Tor Kandor
Leslie Diaz

Reserve Grand Champion Junior Doe: Argonne's Nights on Broadway
Audrey Greenwood ~ Argonne's

Group Classes

Dam & Daughter ~ 4
1. Blue Moon Ranch
Sharon Hittner
2. Argonne's Audrey Greenwood
3. Blue Moon Ranch Sharon Hittner
Produce of Dam ~ 2
1. Blue Moon Ranch
Sharon Hittner
2. Argonne's Audrey Greenwood
3. Elise DBL Eagle's Elise McKinsey
Best 3 Does ~ 3

1.Argonne's

Audrey Greenwood
2. Blue Moon Ranch Sharon Hittner
3. Elise DBL Eagle's Elise McKinsey
Dairy Herd ~ 3
1. Argonne's
Audrey Greenwood
2. Blue Moon Ranch Sharon Hittner
3. Elise DBL Eagle's Elise McKinsey
Junior Get of Sire ~ 2
1. Get of Blue Moon Ranch Johnny Cash
Sharon Hittner
2. Get of Hacienda Vieja Over the Moon Elise McKinsey
Senior Get of Sire ~ 2
1. Argonne's The Winter King
Audrey Greenwood
2. Mint*Leaf Disaronno Elise McKinsey

 

Junior Bucks

Intermediate Buck Kids ~ 2
1. Blue Moon Ranch TJ K2
Sharon Hittner
2. Lucky*Star's RJ Kryptonite Karen Cazares
Senior Buck Kids ~ 2
1. Mint*Leaf Kentaro
Leslie Diaz
2. Argonne's Forged in Fire Audrey Greenwood

Junior Champion Buck: Mint*Leaf Kentaro
Leslie Diaz ~ High Tor

Reserve Junior Champion Buck: Argonne's Forged in Fire
Audrey Greenwood ~ Argonne's

Senior Bucks

Yearlings ~  2
1. Blue Moon Ranch Jack Daniels
Sergio Cazares
2. Tempo Jesse James Sharon Hittner
Two year olds ~ 3
1. High Tor Hesston
Leslie Diaz
2. Vineyard View Mango Con Tajin Karen Cazares
3. M's Sagebrush ZZ Salvador Leslie Diaz
Four year olds ~ 1
1. High Tor Emery
Leslie Diaz

Senior Champion Buck: High Tor Hesston
Lesliel Diaz ~ High Tor

Reserve Senior Champion Buck: Blue Moon Ranch Jack Daniels
Sergio Cazares

Grand Champion Buck: High Tor Heston
Leslie Diaz ~ High Tor

Reserve Grand Champion Buck: Blue Moon Ranch Jack Daniels
Sergio Cazares

Outstanding Youth Exhibitor ~ Elise McKinsey

 

Back to 2018 Specialty Results

 

 

Home About Us   Membership All American  Specialty Production
Dam-Sire Youth Achievement Fundraising

All web content property of American LaMancha Breeders Association
Site designed and maintained by Sunflower Web Design

Webhosting provided by

Page last updated on 08/28/2018